Faq

 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 
  1. Czy lepiej wybrać koronę porcelanową czy licówkę ?
    Każdy przypadek z jakim zgłasza się Pacjent jest rozpatrywany indywidualnie. Obecnie zarówno w protetyce jak i stomatologii estetycznej panuje pogląd : Minimum ingerencji – Maksimum efektu! Zgodnie z tą zasadą powinniśmy kierować się maksymalną oszczędnością tkanek i procedurami minimalnie inwazyjnymi. Licówka daje wyraźną i trwałą poprawą efektu estetycznego oszczędzając jednocześnie własne tkanki Pacjenta.
     
  2. Czy kobiety w ciąży mogą być znieczulane do leczenia ?
    TAK. Jeśli przewidujemy, że zabieg może być nieprzyjemny lub bolesny, lub jeśli leczeniu nawet małego ubytku towarzyszy silny stres Pacjentki – wówczas takie leczenie może się negatywnie odbić na rozwijającym się płodzie. W takiej sytuacji lepiej skorzystać ze znieczulenia. Oczywiście, im późniejsza ciąża (czyli drugi i trzeci trymestr), tym znieczulenie jest bezpieczniejsze dla dziecka. Jeśli okoliczności tego wymagają, znieczulać można też w pierwszym trymestrze ciąży – najlepiej po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Aby zapewnić bezpieczeństwo i zapobiec ewentualnemu zainicjowaniu skurczów macicy u kobiet w ciąży, lekarze stosują z reguły tzw. znieczulenia czyste, czyli bez składnika powodującego obkurczanie się naczyń krwionośnych (adrenaliny lub noradrenaliny).

  3. Czy znieczulenia są szkodliwe ?

    NIE. Prawidłowo dobrane znieczulenie do stanu zdrowia Pacjenta, według informacji jakie zbieramy w czasie wywiadu, gwarantuje bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Znieczulenie w większości przypadków umożliwia Pacjentowi komfortowy i bezbolesny przebieg zabiegu, natomiast dentyście po prostu ułatwia pracę.
    Podawanie środków znieczulających u ogromnej większości pacjentów jest całkowicie bezpieczne. Ewentualne przeciwwskazania do stosowania znieczulenia

    • ciąża
    • cukrzyca
    • choroby tarczycy
    • uczulenia
    należy zawsze skonsultować ze stomatologiem i są one tylko warunkowym wykluczeniem z zabiegu znieczulenia.
     
  4. Czy należy leczyć zęby mleczne ?
     
    TAK. Często słyszę opinię : “po co leczyć mleczaki, przecież i tak wypadną?”.
     
    Oczywiście, że wypadną, ale nie powinniśmy pozwolić by były zepsute, bo próchnica jest chorobą zakaźną i automatycznie przenosi się z zębów mlecznych na zęby stałe. Pierwsze zęby są słabsze i dlatego bardziej podatne na próchnicę. Ich zaniedbanie zawsze zemści się w przyszłości. Zęby mleczne chorują błyskawicznie tzn., że przechodzenie jednego stadium próchnicy w drugie może trwać zaledwie kilka miesięcy. Wówczas w proces chorobowy zostaje wciągnięta miazga, co zawsze kończy się dolegliwościami bólowymi, a dla dziecka, wizyta w gabinecie w takim momencie to prawdziwy dramat i czasem wieloletnia trauma.

    Dlatego zęby mleczne wbrew różnym opiniom należy leczyć. Wizyta dziecka w gabinecie w chwili „ gdy boli” ma nie tylko negatywny aspekt zdrowotny, ale również a może przede wszystkim dla jego przyszłości bagaż emocjonalny. Wszystkim zależy aby Maluch chętnie przychodził do dentysty bez bólu i strachu.
     
  5. Czy wybielanie jest szkodliwe ?
 
NIE. Wyniki badań potwierdzają, że profesjonalne wybielanie zębów jest bezpieczne! Warunkiem jest dobranie odpowiedniej metody indywidualnie dla każdegoPacjenta, która zapewni zarówno skuteczność jak i bezpieczeństwo. Preparaty stosowane obecnie przy wybielaniu gabinetowym są łagodniejsze i nie powodują już nieprzyjemnej nadwrażliwości. Istnieje jednak wiele przeciwwskazań do poddania się zabiegowi wybielania, dlatego najpierw powinniśmy udać się na konsultację do swojego stomatologa.
Kiedy nie należy wybielać zębów?
  • nie wybiela się zębów kobietom w ciąży
  • nie wybiela się zębów mlecznych
  • odradza się wybielanie zębów stałych u osób bardzo młodych, poniżej 18 roku życia
  • czasowym przeciwskazaniem do wybielania jest nadwrażliwość zębów, rozległa próchnica, nieszczelne wypełnienia, stany zapalne w jamie ustnej
Jeśli lekarz dentysta zakwalifikuje nas do zabiegu wybielania zębów, czekają nas odpowiednie zabiegi przygotowawcze. Zęby przed wybielaniem należy oczyścić z osadu lub kamienia , wykonać piaskowanie i według potrzeb wyleczyć.

 

Jesteśmy na:

facebook

Dental Medica © Wszelkie prawa zastrzeżone